Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Çok Bulutlu
25°C
İzmir
25°C
Çok Bulutlu
Çarşamba Parçalı Bulutlu
27°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
30°C
Cuma Parçalı Bulutlu
30°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
29°C

Belediyeler ve amatör sporlar

02.09.2019
0
A+
A-

Aydın amatör kulüpler açısından zengin bir şehir. Teknik anlamda Nazilli Belediyespor dışında profesyonel kulübün bulunmadığı şehrimizde yüz bir amatör futbol kulübü vize işlemlerini tamamladı. Basketbol ve voleybol kulüplerini de bu listeye ekleyince sayı epey artıyor. Ancak bu amatör kulüplerin çoğu maddi sıkıntılar ile karşı karşıya. Yerel basında yer alan haberlere göre kulüpler maddi yetersizlikten liglere katılamamakta veya küçülmeye gitmekteler. Amatör spor kulüplerinde baş gösteren bu durum karşısında ben de bu haftaki yazımda belediyelerin spora ve sporcuya karşı yardımlarının hukuki dayanaklarını yargı kararları ve yasalar nezdinde incelemek istedim. Keyifli okumalar.

5393 sayılı Belediyeler Yasasının 14. maddesinin b bendine göre; “Belediyeler, gerektiğinde, sporu teşvik etmek amacıyla gençlere spor malzemesi verir, amatör spor kulüplerine ayni ve nakdî yardım yapar ve gerekli desteği sağlar.” Bu yasa hükmü sosyal belediyeciliğin bir yansımasıdır. Hükme göre, belediyeler branş fark etmeksizin, görev sınırları içerisinde kalan bölgedeki tüm amatör spor kulüplerine yardımda bulunabilir. Bu kapsamda belediyeler tarafından “amatör kulüplere yapılan yardımlar” yasaldır. Aynı yasa maddesinin devamında ise bu yardımın nakdi sınırı belirlenmiştir. Buna göre; Belediyelerin birinci fıkranın (b) bendi uyarınca, sporu teşvik etmek amacıyla yapacakları nakdi yardım, bir önceki yıl genel bütçe vergi gelirlerinden belediyeleri için tahakkuk eden miktarın; büyükşehir belediyeleri için binde yedisini, diğer belediyeler için binde on ikisini geçemez. Örneklendirecek olursak; bir büyükşehir belediyesinin genel bütçeden aldığı pay tahakkuku 100.000.000 TL diyelim, amatör spora yapılacak yardımın üst sınırı 700.000 TL’dir.

Yukarıdaki ifadeler göz önüne alındığı zaman, belediyelerin profesyonel kulüplere maddi yardımda bulunamayacağı anlaşılmaktadır. Öncelikle amatör sporcunun tanımını yapmak gerekmektedir. Teknik olarak amatör sporcu, sportif faaliyetlere katılması ile ilgili zorunlu giderler (konaklama, malzeme, sigorta ve antrenman giderleri) dışında herhangi bir ücret almayan sporcuları tanımlar. Bu çerçevede faaliyet yürüten kulüpler de amatör spor kulüpleridir.

Belediyelerin profesyonel spor kulüplerine nakdi yardımda bulunamayacağına ilişkin Sayıştay’ın ilgili dairesinin 22/03/2018 tarihli kararına göre de; “Sorumlularca yapılan savunmalarda her ne kadar ……’un, Türkiye Spor Toto 2. Ligde mücadele eden profesyonel futbol kulübü olmasının yanı sıra, ………’nin birçok branşta amatör olarak mücadele ettiği ileri sürülmüş ise de; yukarıda yer verilen mevzuat hükmünde de açıkça ifade edildiği üzere, kanun koyucu “amatör branşlara” nakdi yardım yapabileceğinden bahsetmemiş “amatör spor kulüpleri” ifadesini kullanarak nakdi yardımın sınırlarını net olarak çizmiştir. Bu sebep, Profesyonel bir kulüp olan ……….’un bünyesinde amatör spor kulüplerinin de bulunduğundan bahisle bu hükmün genişletilebilme olanağı bulunmamaktadır.”

Sonuç olarak, belediyeler yalnız kendi görev sınırları içerisindeki amatör spor kulüplerine sınırlı bir nakdi destek sağlayabilirler. Ancak nakdi yardıma getirilen bu yasal sınırlama, ayni yardım için söz konusu değildir. Spor kulüplerine yapılacak taşınmaz (ayni) yardımlarının tahsis şartıyla yapılması, ilgili taşınmazın amacına uygun şekilde kullanılması açısından daha doğru olacaktır. Bu yardımlar yasal bir zorunluluk olmamakla beraber Anayasa madde 59’da geçen “Devlet, her yaştaki Türk vatandaşlarının beden ve ruh sağlığını geliştirecek tedbirleri alır, sporun kitlelere yayılmasını teşvik eder.” cümlesi uyarınca sporun kitlelere ulaştırılması yönünden de gereklidir.

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Maç Sonuçları & Canlı Skor ortaklığıyla sunulmaktadır.
error: