YAZARLAR

Kimler geldi kimler geçti…

Ülkemize birçok kariyerli, ünlü futbolcu geldi geçti. Aralarında bazı isimler vardı ki biz futbolseverlerde derin izler bıraktılar. Bizde bıraktıkları izleri günümüzde heykel, anıt, forma, atkı gibi ürünlerde görebiliyoruz. Peki neden bizde böyle izler bıraktılar ya da onlar bizi gitseler bile neden unutamadılar?

Ülkemizin en önemli karakteristik özelliklerinden biridir duygusal bağ. Yurt dışında nispeten soğuk diye adlandırabileceğimiz tribünlerden daha sıcak daha ateşli bir ortama giriş yapıyorlar. Havalimanlarına on binlerce kişi tarafından karşılanıyorlar. Hemen bize özgü olan üçlü diye tabir edilen tribün hareketi öğretiliyor onlara. Bakıyorlar iki, üç hareketle binlerce kişi karşısında ona bağlı hareket ediyor. İlk temas ilk bağ burada başlıyor diyebiliriz aslında. Sonrasında hemen devreye onların adına yapılan besteler, sokakta gösterilen ilgiler geliyor. Onlarda maçlarda biraz tribünlere sıcak davranınca ya da ruhlarını ortaya koyunca sahada gönüllerde taht kuruyorlar. Bunlar aslında ülkemizin futbolunu, sporunu güzelleştiren detaylar. İşin diğer tarafı da var aslında onlar sporcu ve paralarını buradan kazanıyorlar ama bizler ülkemizde bunun değiştiğini görebiliyoruz. Maddi sıkıntı yaşanan dönemlerde indirime gidenler, sakatlık pahasına çıkıp oynayanlar gördük.

Bunlar güzel şeyler diyebiliriz. Ülkemizi sevmeleri, burada yaşamak istemeleri, ülkemizin mallarını tanımaları ve dünyaya tanıtmaları ülkemiz için artı diyebiliriz. Ancak ülkemizin hatırı sayılır teknik direktörlerinden Fatih Terim’in bu konuda güzel bir sözü var; ‘’Asıl sevgi, saygı ve teşekkür göstermesi uğurlanırken yapılmalı’’. Birazda olsa bu söze hak vermek gerek diye düşünüyorum. Bu kadar ilgiyi yanlış kullanan birçok oyuncuda gördük. Umarım kariyerli oyuncular gelmeye ve bizlere güzel futbol izletmeye devam ederler.

Yazımın sonunda da birkaç oyuncuyu saymak isterim. Alex De Souza, Didier Drogba, Wesley Sneijder, Mario Gomez, Gheorghe Hagi, Pierre van Hooijdonk gibi isimlere de teşekkür etmek gerek bizlere güzel maçlar izlettirdikleri için…

Sağlıklı günlerde buluşmak dileğiyle.

Hoşçakalın.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün