YAZARLAR

Pandemi Spor

Malum dünyanın durumu ortada.

Her gün korkuyla yaşayan bir toplum haline getirildik. Sayılar, istatistikler havada uçuşuyor.

Gazeteler, televizyonlar proflar ve uzmanlarla dolu… Herkes konuşuyor. Biri ak diyor biri kara diyor. Sonuç olarak virüs değil belki ama virüs korkusuyla günümüz, geleceğimiz çalınıyor. İnsanlar şizofreni noktasına geldiler. Maske takmayanlar yada takmak istemeyenler afişe ediliyor. Profları cebinden çıkaracak insanlar öyle ahkamlar kesiyor ki akla zarar. Haberler dehşet saçıyor. Virüs son verilere göre enfekte olduğu kişilerin yüzde 85’inde belirti bile göstermiyor ama, binde birin altındaki ölüm oranına rağmen virüs kapan herkes ölüyor algısı.

Unutmadan söyleyeyim; Türkiye’de hergün 1200 civarı insan ölüyor, bunların 160 kadarı şeker hastalığından, 250 kişi kanserden ve 480 kişide kalp damar hastalıklarına bağlı olarak ölüyor. Bu hastalıklara yakalanan insanlar ölünceye kadar ilaç kullanmak zorunda!!! Ama biz hala gripten ölmekten daha fazla olasılığı olmayan koronadan korkuyoruz.

Yukarıda saydığım ve koronadan çok daha fazla can alan hastalıklar için hiç kimse algı yaratmıyor. Çare aramıyor, ve insanlarda bu hastalıklardan ölmekten korkmadan yaşamaya devam ediyorlar. Şimdi diyeceksiniz ki bu hastalıklar bulaşıcı değil. Haklısınız. Ama bu hastalıklar kalıtsal ve bunlardan korunmanın en iyi yolu spor. Haa bu arada virüs hastalıklarından korumanın da en iyi yolu spor yaparak bağışıklık sistemini sağlam tutmak.

Ama biz bu lanet virüs hayatımıza girdiğinden beri zaten hayatımızda pek önem vermediğimiz spordan iyice uzaklaşıyoruz. İnsanlık daha hızlı bir şekilde dijital hayata itiliyor. Her şey ayağımıza geliyor, hayat eve sığıyor. Peki spor ne olacak. Onuda söyleyeyim, son yıllarda dünyanın en çok kazanan sporcuları E-SPOR’cular. E-SPOR sektörünün nasıl büyüdüğü ve bu sektörde dönen paralar ne demek istediğimi açıklıyor zaten. Peki E-SPOR nasıl yapılıyor? Ultra konforlu bir oyun koltuğu, ultra hızlı bir oyun bilgisayarı ve onun başında geçirilen saatler. Koltukta kıçını oynatmadan milyon dolarlar kazanan bu kişilerin adı SPOR’cu. Peki beden sağlığı ne olacak? İleride spor yapmadan sporcu olarak milyonlar kazanan çocuklarımız, daha çok kalp damar, şeker, kanser hastamız ve çocuk yapacak zamanı bulamadan genç yaşta ölerek tüm mirasını ortalığa bırakacak olan gençlerimiz olacak.

Hadi iyi ölmeler…

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün