YAZARLAR

Sıkı tutunun düşüyoruz

Önceki akşam oynanan A Milli Takım karşılaşmasından yola çıkarak ülkemizin futbolunu yorumlamak istedim bu yazımda. Ülkemizin en popüler sporu olan futbolda gidişat hiç iyi yönde değil.

Jenerasyonumuz çok iyi bir takım olabilme yönünde ilerlerken aldığımız sonuçlar tamamen hayal kırıklığı. Hatta kısaca özeti bu Altın Jenerasyon ile 2020 yılında 1 galibiyet. Aslında biraz başa dönelim, yerli oyuncu teşvik programına yani bu jenerasyonu bize sağlayan kurallara. Oynatılan her yerli oyuncu için belirli miktarda puanlar toplanıp lig sonunda da bu tabloya göre teşviklerin dağıtılmasını ön gören bu program bizlere bugün ki kadromuzu kazandırdı.

Bu programı sunan, hazırlayan isim Fatih Terim’di. Her ayrıntısına kadar teker teker her şeyi anlatmıştı o zaman. Aslında kural bize istersen hiç yabancı oynatma istersen de en fazla 14 tane oynatabilirsin diyordu ancak bu böyle olmadı ya da yorumlanmadı tabi ki. Her başarısızlıktan sonra ekranlara çıkıp yabancı sınırı konuşuldu. Konuşulması gereken sistem, ezbere oynatılan oyuncular olması gerekirken öz eleştiri yapamadık nedense.

Avrupa’nın farklı liglerinde ve kendi ligimizde oynayan formda oyuncular davet dahi edilmedi, edilenlerde yedek oturdular. Biraz olsun cesaret edip öz eleştiri yapabilseydik Uluslar Liginde C ligine düşmemiş olacağımızı düşünüyorum. Sadece Fransa galibiyeti ile övünülüp geri kalan maçlarda oynanan kötü oyun göz ardı edilmemeliydi.

Önümüzde Avrupa Kupası var. Güzel bir jenerasyona sahibiz. Yenilenmesi gerektiğini düşündüğüm teknik ekip ile çok daha iyi yerlere gelebilir, özlenen milli takım ruhunu yeniden sahalarda görebiliriz, görmeliyiz de. Başarıya giden yolda zorluklar çıkacaktır, önemli olan geçmişte olduğu gibi birlik ve beraberlik içerisinde olan bir milli takım ile bu zorlukları aşmaktır.

Umarım en kısa sürede toparlanır, doğru seçimler ile güzel sonuçlar alarak özlediğimiz heyecana ve başarılara kavuşuruz. Sağlıklı günlerde görüşmek dileğiyle…

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün