Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Sıcak
36°C
İzmir
36°C
Sıcak
Cumartesi Sıcak
37°C
Pazar Sıcak
37°C
Pazartesi Sıcak
37°C
Salı Sıcak
36°C

Sporcuların sigortalılığı

10.09.2019
0
A+
A-

Bu haftaki yazımın konusu, içerisinde birçok problem barındıran geniş bir konu. Yazımda öncelikle amatör ve profesyonel sporcular açısından ayrıma gideceğim. Ardından da uygulamada en çok yaşanan ve yaşanabilecek sorunlara ve çözümlerine değineceğim. Keyifli okumalar.

            Profesyonel sporcular, yaptıkları sportif aktiviteler karşılığında bağlı oldukları kulüplerinden hayatlarını geçindirebilecek bir tutarda ücret kazanan sporculardır. Bu yönüyle kulüpleriyle profesyonel sporcular arasında işçi işveren ilişkisi bulunuyor gibi gözükse de yürürlükteki İş Yasamızın 4.maddesi uyarınca profesyonel sporcular, teknik anlamda işçi değillerdir. Burada profesyonel sporcuların yasa kapsamı dışında kaldığından sigortalanmaları zorunlu olmadığı düşünülebilir. Oysa sporu meslek olarak icra edip, herhangi bir organizasyona bağlı spor yapan her sporcunun zorunlu olarak sigortalı olması gerekir. Burada kastedilen “sigorta” bireysel emeklilik veya diğer özel sigortalar değil, Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde 4/a sigortalılığıdır.

Ancak amatör sporcular bir kulübe bağlı olarak, meslek edinme gayesi gütmeksizin, sporu para için yapmayan kişiler olduğundan  ve ayrıca kulüp ile sporcu arasında da hizmet sözleşmesinin unsurları bulunmadığından dolayı 5510 sayılı yasa uyarınca sigortalı sayılmıyorlar. Buna karşın, amatör sporcular sosyal güvenlik sisteminden tamamıyla soyutlanmış değillerdir. Sporcu Lisans, Tescil, Vize ve Transfer Yönetmeliği hükümleri uyarınca lisans almış herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmayan sporcular Sağlık Bakanlığı’na bağlı tedavi merkezlerinden ücretsiz olarak sağlık hizmeti alabilmekteler.

Profesyonel sporcuların sigortalılığına tekrar dönecek olursak; uygulamada pek çok sorun bulunmaktadır. Şöyle ki; sporcu kulüp tarafından SGK’ya hiç bildirilmemekte, bildirilse bile geç veya kazancı eksik olarak bildirilmektedir. Bu durumlara karşın hizmet tespiti için dava yoluna ve SGK’ya şikayet yoluna başvurulmalı. Ama tabi ki en önemlisi öncelikle bu alanda uzman bir avukattan hukuki yardım alınmalı.

Daha önceki yazılarımda da belirttiğim üzere, spor endüstrileşiyor ve dönüşümünü her geçen gün tamamlamakta. Bunun sonucu olarak kendi ekonomisini ve hukukunu üretiyor. Giderek büyüyen bu piyasada sporcuların, antrenörlerin ve bu işkolunda meslek sahibi olan diğer kişilerin de alacakları ve sosyal hakları yönünden birtakım sorunlar gün yüzüne çıkıyor. Uygulamada pek çok sporcu bu şekilde sigorta primleri konusunda işçilik alacakları  hususunda da haksızlığa uğramakta ve iş bulma endişesi ile yasal yollara başvurmada çekinceler yaşıyor.

Bu sorunları kısmen de olsa bertaraf edecek adımların atılması gerekiyor. Devletin tüm sporcuların sosyal haklarına yönelik çıkarması gereken yasaların yanında sporcuların haklarını savunabilecek bir sendikanın da olması gerekiyor.

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Maç Sonuçları & Canlı Skor ortaklığıyla sunulmaktadır.
error: