Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Sıcak
36°C
İzmir
36°C
Sıcak
Cumartesi Sıcak
37°C
Pazar Sıcak
37°C
Pazartesi Sıcak
37°C
Salı Sıcak
36°C

Tepük

07.08.2019
0
A+
A-

Futbolun beşiği İngiltere diye biliriz hep. Bugün tüm dünyada oynanan bu oyunun en zevkli ve değerli ligi de kuşkusuz İngiltere Premier Ligi. Tarihsel olarak baktığımızda bu oyunun ilk olarak ne zaman ve nerede oynandığı hakkında kesin bir bilgi yoktur. Kıtalar arası kaynaklara bakıldığında insanın var olduğu her kıtada bu oyunun çok eskiden beri oynandığı kesin olarak bilinmektedir.

Biz Türklerde ise Orta Asya’daki atalarımıza kadar dayanır. Orta Asya Türklerinin bugünkü modern futbolun bazı kurallarıda geçerli olarak bu oyunu oynadıkları bilinmektedir.

La Tartarie adlı kaynakta, Tsang şehrinde kız ve erkek karma takımlar halinde bu oyunu oynayanları seyreden Çinli Huan şunları anlatır:
“Büyük tapınakların avlularında sık sık ayaktopu müsabakaları yapılır. Oyun içinde topa elle dokunulmaz. Ya ayakla yada başla vurulur. Amaç topu hasım kaleye sokmaktır. Erkekler gibi savaşmayı başaran Türk kadınları bu oyunda da mahirdir.”

Orta Asyadaki Türk spor şenliklerini Kivişka’da seyreden Çinli Song Wen’de şöyle bahsetmiştir:
“Tapınaklara bağlı spor kulüpleri sık sık büyük bayramlar düzenliyor. Üç gün üç gece süren bu bayramlarda pehlivanlar güreş tutar, insanlar koşar, atlar koşturulur, ok atılır ve top oynanır.”
Kaşgarlı Mahmut ünlü eseri Divan-ı Lugati’t Türk’ün birinci cildinde Türklerin yüzyıllar boyunca top oynadığı ve bu sporu nasıl yaptıkları anlatılmıştır. Türkler futbol oyununa “TEPÜK” demişlerdir.

Bu isim Türkçe’de tepmek kelimesinden alınmış, topa yalnızca ayakla vurulduğu için tepük denmiştir.

Timur Tarihi adlı eserde, tepük oyununun Timur devrinde de oynandığından bahsedilir. İçi hava ile doldurulmuş kuzu derileri top olarak kullanılmıştır. Bu oyun özellikle Timurun askerleri arasında savaşlar öncesi çeviklik idmanı olarak düşünülmüştür. Seyyit Ali Ekber, yaklaşıl 500 yıl önce yazdığı Hıtayname eserinde futbolun Türklerin milli oyunu olduğunu söyleyerek şunları anlatmıştır.
“Top oynamak Hıtay’da ustalar işidir. Sığır kursağından top düzmüşlerdir. Topa ayakları ile vururlar, el ile dokunamazlar, nazik ayak uçları ile dokunurlar, kuralları çiğnemek ve daire dışına çıkmak yasaktır.
Görüldüğü gibi futbol tüm dünyada olduğu gibi bizim tarihimizde de büyük eserlerde yer alacak kadar önemlidir. Fakat futbolun dünya tarihindeki yerinde başka kimsede olmayan bir özelliğimiz vardır. Bizde kadınlar ve erkekler karma takımlarla bu oyunu oynarlarmış.

Bugünün modern dünyası bile bu seviyeye ulaşmamışken, dünya tarihinin atalarımızı “Barbar” olarak tanımlaması ne kadar komik değil mi?

Yazarın Diğer Yazıları
23.06.2021
24.09.2020
30.09.2019
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Maç Sonuçları & Canlı Skor ortaklığıyla sunulmaktadır.
error: