YAZARLAR

Türk futbolunda limit…

Kulüpler bu sezona istedikleri şekilde başlayamadı. Beşiktaş geçen sezonun ikinci yarısında Sergen hocayla başarıya ulaştığı kadrosundan gönderdiği oyuncuların yerini dolduramadı. Başkan Ahmet Nur Çebi verdiği demeçlerde sık sık limit konusuna değindi. Devamında oluşan Beşiktaş camiasının tepkilerine şuan da transferle yanıt veremiyor.

Tarihinin en uzun sezonunun içine kupa ve Avrupa Ligi maçlarını ekleyince 60 maça dayanan bir maç trafiği oluşuyor. Beşiktaş’n da bu sezon belki de tarihinin en rotasyonsuz kadrolarından biriyle lige başladı. Tyler Boyd, Jeremain Lens, Fabrice N’Sakala gibi oyuncuların bu sezonun bel kemiğini oluşturması da Beşiktaş camiasının bir hayli tepkisini çekmiş durumda…

Fenerbahçe’ye de değinmek gerekirse Phillip Cocu’lu sezon sonrası geçen sezonda Ersun Yanal’la hüsrana uğradı. 7 seneye dayanan şampiyonluk hasretine bir türlü son veremeyen Fenerbahçe, kadro yapılanmasında genellikle bonservissiz oyunculara yöneliyor. Bu durum hemen hemen tüm kulüpler için de geçerliliği söz konusu. Bonservis ödemediği oyuncular maddi anlamda faydalı gibi gözükse de maaş ve imza parası olarak kulüplerin sırtına ekstra bir külfet oluyor.

Söz konusu limit kuralının en az hasarla atlatan Galatasaray ve Trabzonspor ise transferlerini yine bonservis ödemeden gerçekleştiriyor. Lakin bu iki kulübün de bankalar birliği ile yaptığı sözleşmede ana para ödemeleri olduğu için yine de transfer anlamında zorluk çekiyor. Limit konusu ise takımları oyuncu satma politikalarını değiştirmek zorunda bırakıyor. Sebebi ise lig piyasasının değerinin düşmesi…

Örneğin Vedat Muriqi, Uğurcan Çakır, Abdülkadir Ömür gibi kıymetli oyuncuları ederinin altında bırakmaya zorluyor. Aynı oyuncular İngiltere ve Almanya piyasasının 30-40 milyon bandını bulabilecek durumdayken, ligimizde bu oyunculara 20 milyon bandına çıkarmakta bile zorlanıyor.

Kasımpaşa gibi son 20 senede borcu olmayan hatta kâra geçmiş takımlar ise bu adaletsiz sistemden nasibini alan diğer kulüpler arasında yer alıyor. Borcu olmamasına rağmen bu kulüpler gelir kalemleri sebebiyle limit adı altına zor durumda bırakılıyorlar.

Tüm kulüpler için geçerli olan tek gerçek ise anapara ödemeleri. Bankalar birliği ile anlaşma yapan Trabzonspor, Galatasaray, Beşiktaş 2021’de aldığı borcun anapara ödemesine başlayacak. Eğer aksi bir durumda bu kulüpler borçlarını ödeyemez ise yarın isimler RedBull Trabzonspor , Katar Airlines Galatasaray gibi yabancı takımlar ligimizde olacak. Bu değerli sivil toplum kuruluşları yabancı sermayeye eklenecek. Bu durum da maalesef bize hiç te uzak değil.

Kulüpler her sezon 30 bin kombine satıp, her sene şampiyon olup Şampiyonlar Ligi gruplarından çıkma başarısı bile gösterse bu borçları ödemesi bir hayli güç. Bu durumun farkında olan Ali Koç ise tüm mücadelesine rağmen bankalar birliğine mağlup oldu. Fenerbahçe de bu kervanın yolcularından…

Uzun lafın kısası ise yediden yetmişe millet olarak aşık olduğumuz futbol elimizden alınıp küresel sermayeye teslim edilmek isteniyor. Maalesef bu zor durumdan çıkmanın artık bir çözümü kalmamış gibi.

Ufukta bulutlar karanlık…

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün